Σάββατο 13 Οκτωβρίου 2007

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΝΙΚΗ Η ΕΘΝΙΚΗ ΜΕ 3-2

Μια «ανάσα» πλέον από την συμμετοχή της στην τελική φάση του EURO 2008 βρίσκεται πλέον η εθνική μας ομάδα, η οποία εκτός του ότι έκανε το καθήκον της το Σάββατο επικρατώντας της Βοσνίας/Εργοζεβίνης με 3-2 στο ΟΑΚΑ. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα απέκτησε πλέον «αέρα» 4 βαθμών από την 2η στη βαθμολογία Τουρκία, την οποία αντιμετωπίζει την Τετάρτη στην Κωνσταντινούπολη και 5 βαθμών από τη Νορβηγία.
Οι παίκτες του Όττο Ρεχάγκελ έδειξαν από το ξεκίνημα του αγώνα την πρόθεσή τους να πάρουν πάση θυσία τη νίκη και μόλις στο 10ο λεπτό ο Χαριστέας άνοιξε το σκορ εξ επαφής, παίρνοντας το «ριμπάουντ» έπειτα από σουτ του Αμανατίδη στο δοκάρι. Το γρήγορο γκολ «λύτρωσε» τους διεθνείς μας, οι οποίοι αρκέσθηκαν να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού, προσπαθώντας να δημιουργήσουν οργανωμένα προϋποθέσεις για ένα ακόμη γκολ, αλλά χωρίς να εκβιάζουν καταστάσεις. Στον ίδιο ρυθμό ξεκίνησε και το β΄ μέρος μέχρι το 54ο λεπτό, οπότε ο Χεργκόβιτς με απευθείας εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε, αλλά 1 λεπτό αργότερα αποβλήθηκε για τάκλιν από πίσω στον Μπασινά.Το γρήγορο γκολ των Βόσνιων φαίνεται ότι αφύπνισε τους διεθνείς μας και στο 57ο λεπτό ο Γκέκας βγήκε από μπαλιά του Μπασινά μόνος απέναντι στον Βόσνιο τερματοφύλακα και δεν δυσκολεύτηκε να διαμορφώσει το 2-1. Οι παίκτες του Όττο Ρεχάγκελ έχοντας πάρει το μάθημά τους από την ισοφάριση νωρίτερα, δεν επαναπαύτηκαν και στο 72΄ ο Λυμπερόπουλος που είχε μπει ως αλλαγή στο παιχνίδι λίγα λεπτά νωρίτερα διαμόρφωσε από κοντά το 3-1. Οι φιλοξενούμενοι διαμόρφωσαν το τελικό 3-2 στο 92΄ με τον Ιμπίσεβιτς. Μετά τη νίκη αυτή και την ισοπαλία της Τουρκίας, η εθνική μας θέλει πλέον μία νίκη και μία ισοπαλία στους εναπομείναντες αγώνες με Τουρκία εκτός, Μάλτα εντός και Ουγγαρία εκτός, για να προκριθεί στην τελική φάση του EURO 2008.